Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Asertivita, demokracie a "ta kráva učitelka"

6. 09. 2007 21:09:49
Ačkoliv existují lidé, kteří se neozvou, ani když jim někdo stojí na noze, stále jako by masivně přibývalo těch, kteří štěkají při každé příležitosti. Prodavačka se na vás utrhne, že jste už desátý člověk s tisícovkou a ona nemá drobné. V čekárně u doktora vás zuřivě svou berlí odstrčí důchodce, protože on už čeká dlouho. Na zastávce autobusu vám způsobí zlomeninu čelisti kuřák, kterého jste poprosili, aby típl cigaretu.

Všichni tito lidé mají jedno společné. Svou agresivitu projevují v důsledku nespokojenosti s dnešní společností, s vlastním životem, se sebou samými. Prodavačka má depresi, protože slouží za svou nemocnou kolegyni. Důchodce se zlobí, že za celoživotní práci dostává tak malou penzi. Kuřák se vzteká, že mu zákon odmítá cosi, co je pro něj životní potřebou.

Ptáme se, kdo za to může a naše odpověď zní: „Doba. To doba se změnila. Kvůli ní je společnost agresivní.“ Jenomže kdo je společnost? My. A v tom to právě vězí. Nesvádějme to na dobu, můžeme si za to sami. To my jsme se změnili. Přerovnali jsme žebříček hodnot. Vrhli jsme se do byznysu, kde válcujeme konkurenci. Toužíme po lepších hmotných statcích. Také jsme se začali opírat o nové principy, jenomže málokdo je skutečně pochopil. Demokracii si spousta lidí vykládá jako absolutní volnost (nebo-li kdykoliv chci, někoho ponížím, urazím či napadnu), asertivitu zase jako sobecký přístup (ačkoliv pouze znamená nestydět se vyjádřit svůj názor, i záporný – ale ve vší slušnosti a s úctou k odlišnému postoji druhého).

Své záporné výsledky přináší jiný přístup k výchově dětí. V důsledku prodloužení pracovní doby do pozdních odpoledních hodin a rozvíjení vlastních koníčků netráví rodiny pohromadě tolik času jako dřív – a žádné drahé dárky tento kontakt nenahradí. Mnozí rodiče snižují vztah dětí k autoritám, když negativně přistupují k vychovatelům a učitelům („jaktože ti dala, můj chudáčku, zase pětku“ je pouze slabší odvar toho, že „ta učitelka je kráva“). Navíc se všichni snažíme vychovávat naše děti coby jedinečné osobnosti, které se „ve světě neztratí“ a podporujeme v nich sebemenší známky ambicí. A také jim dovolujeme sledovat akční filmy, v nichž kladný hrdina je vrah, a dovolujeme jim hrát počítačové hry, kde získávají výhody při zabití co největšího počtu nepřátel.

Vadí nám rostoucí agresivita a je v pořádku, když voláme po zpřísnění zákonů a jejich striktním dodržování. Ovšem jestliže skutečně máme zastavit tento dnešní nešvar, zákony nestačí. Musíme s tou změnou začít právě u sebe a u našich dětí. Jak to provést? Především se nevymlouvat, že to nejde a že nevíme jak. Vykřesat ze sebe to nejlepší. S maximálně pozitivním přístupem, jakého jsme schopni. Nevzdávat to. Věřit v lepší budoucnost. Zcela konkrétně pak zdokonalovat naše komunikační schopnosti.

Pro komunikaci je potřeba nejméně dvou lidí, a tak nemůžeme vinu házet pouze na druhé. Možná že čekáme na vstřícnou reakci, ale sami k ní nedáváme podnět. Upřímný úsměv či vhodný vtip přitom leckdy dokáží zlomit ledy. Správná komunikace tvoří základ všeho. Jestliže zvládneme naše komunikační schopnosti zlepšit, nejenže to pomůže našim osobním vztahům, ale celý náš život se díky zdravé sebedůvěře začne odvíjet úspěšněji a v klidnějším tempu.
________________________________________________________________

Asertivita (PhDr. Jan Holeyšovský, http://holy.cz/kontext/asertivita.htm):

Asertivní jednání je velmi vstřícné jednání, jehož cílem je pochopit druhého, porozumět jeho názorům, postojům a potřebám a respektovat je. Zároveň však uchovat respekt k sobě samotnému, k vlastním názorům a potřebám, k vlastním zájmům. Ve svém důsledku je to však víc než způsob jednání - je to způsob myšlení a bez velké nadsázky je to způsob pohledu na svět. Není to žádná věda, je to jen normální, slušné lidské jednání.

Platónova vize demokracie (Hans Joachim Störig, Malé dějiny filozofie):

Především jsou lidé svobodní a celá obec je plna svobody a neomezené volnosti projevu a každý tu smí dělat, co se mu zachce..." "A dokonce tě nikdo nenutí, aby ses v takovém státě podílel na vládě, byť bys k tomu měl sebelepší předpoklady, ani nemusíš poslouchat, když nemáš chuť, ani válčit spolu s ostatními, ani dodržovat mír, když ho dodržují ostatní, pokud ty sám k tomu nemáš chuť. Jak vyhlíží člověk, který odpovídá této ústavě? Jak vychovávat mládež, když všichni lidé jsou stejní a stejně svobodní? Učitel se za těchto poměrů před žáky chvěje a vlichocuje se jim, žáci si ale ze svých učitelů nic nedělají... A vůbec se mladí staví starším na roveň a hledí je předstihnout v řečech i činech; staří se drží s mládeží a snaží se jí vyrovnat bujností vtipu a veselými nápady, aby totiž nevznikl dojem, že jsou nespokojeni anebo panovační. Stud nazývají hloupostí a beztrestně jej zatracují, rozvážnost nazývají nemužností, plísní ji a vyhánějí, uměřenost a domácí řád předvádějí jako slepou a ubohou bytost a vypuzují ji za hranice...Autor: Renata Šindelářová | čtvrtek 6.9.2007 21:09 | karma článku: 16.07 | přečteno: 1342x


Další články blogera

Renata Šindelářová

A půjdu zase

Esoterika se rozrůstá světem, a tak jsem se jednoho dne rozhodla, že půjdu s dobou a přihlásila jsem se v rámci zachování duševního zdraví na jógu. Potřebuji si po celém dni také trochu odpočinout...

3.12.2017 v 8:09 | Karma článku: 11.34 | Přečteno: 502 | Diskuse

Renata Šindelářová

Podzimní náladička

Měděnec na úpatí Krušných hor v jednom z podzimních dní a nádherný výhled z Mědníku. Romantická podívaná, když do mlhy načechrané větrem zasvítí slunce...

12.11.2017 v 8:10 | Karma článku: 22.38 | Přečteno: 340 | Diskuse

Renata Šindelářová

Řídím. Uhněte!

Řidičák mám už 20 let, ale kilometrů jsem najezdila asi tolik, co zvládne divočejší dítě na koloběžce. Takže když se ukázalo, že ve svém novém zaměstnání budu muset řídit služební vozidlo, jásala jsem jak vegetarián nad bůčkem.

5.11.2017 v 14:10 | Karma článku: 16.74 | Přečteno: 691 | Diskuse

Renata Šindelářová

Čeho jsem neschopná

Ideální dovolenou si představuju jako lehátko na nádherné pláži obklopené mrazáky se zmrzlinou. Ve skutečnosti se trmácím s báglem na zádech tou nejsložitější ferratovou cestou dobývat nějakou horu.

27.10.2017 v 16:08 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 351 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Rudolf Hruboň

Legenda o bobku

Bylo nebylo, za devatero horami, za devatero lesy, v jedné nejmenované obci se na zemi objevil bobek...

21.5.2018 v 21:20 | Karma článku: 9.93 | Přečteno: 203 | Diskuse

Jan Šik

Zvířata ve válce: Osel Murphy

Osel je považován za hloupé zvíře a proto je jeho jméno používáno jako nadávka. I osli trpěli v různých válkách a pro lidi byli neocenitelnými pomocníky, jak potvrzuje tento dojemný příběh.

21.5.2018 v 19:00 | Karma článku: 7.75 | Přečteno: 160 | Diskuse

Emrich Sonnek

Kramářova vila - nádherné výhledy na Prahu

V neděli jsem využil toho, že premiér je nejen v demisi, ale navíc taky ve Finsku a šel jsem se podívat do jeho rezidence - Kramářovy vily. Uvnitř je zakázáno fotit, takže jsem se omezil na zahradu a výhledy na Prahu.

21.5.2018 v 18:21 | Karma článku: 10.52 | Přečteno: 161 | Diskuse

Lukáš Müller

Boj s duševní pustinou

V dnešní době je časté, že v sobě dusíme své pocity a bojíme se o nich mluvit. Strach není na místě. Musíme svým blízkým projevovat city.

21.5.2018 v 17:40 | Karma článku: 5.19 | Přečteno: 114 | Diskuse

Roman Roun

Rád Vám "plivnu do tváře", pane generále Pavle

Už jsme to zažili. Přes sliby Václava Havla o vojenské suverenitě, vstoupila naše země 12. března 1999 do Severoatlantické aliance. Bez referenda, bez mandátu občanů.

21.5.2018 v 16:21 | Karma článku: 44.07 | Přečteno: 3568 | Diskuse
Počet článků 46 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 824

Tvůrčí psaní, fotografování, meditace, sport a humor, to jsou atomy mého těla. Bity svého webu shromažďuji na www.literarnistrom.cz, ev. na oblíbeném ksichtovníku.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.