Asertivita, demokracie a "ta kráva učitelka"

6. 09. 2007 21:09:49
Ačkoliv existují lidé, kteří se neozvou, ani když jim někdo stojí na noze, stále jako by masivně přibývalo těch, kteří štěkají při každé příležitosti. Prodavačka se na vás utrhne, že jste už desátý člověk s tisícovkou a ona nemá drobné. V čekárně u doktora vás zuřivě svou berlí odstrčí důchodce, protože on už čeká dlouho. Na zastávce autobusu vám způsobí zlomeninu čelisti kuřák, kterého jste poprosili, aby típl cigaretu.

Všichni tito lidé mají jedno společné. Svou agresivitu projevují v důsledku nespokojenosti s dnešní společností, s vlastním životem, se sebou samými. Prodavačka má depresi, protože slouží za svou nemocnou kolegyni. Důchodce se zlobí, že za celoživotní práci dostává tak malou penzi. Kuřák se vzteká, že mu zákon odmítá cosi, co je pro něj životní potřebou.

Ptáme se, kdo za to může a naše odpověď zní: „Doba. To doba se změnila. Kvůli ní je společnost agresivní.“ Jenomže kdo je společnost? My. A v tom to právě vězí. Nesvádějme to na dobu, můžeme si za to sami. To my jsme se změnili. Přerovnali jsme žebříček hodnot. Vrhli jsme se do byznysu, kde válcujeme konkurenci. Toužíme po lepších hmotných statcích. Také jsme se začali opírat o nové principy, jenomže málokdo je skutečně pochopil. Demokracii si spousta lidí vykládá jako absolutní volnost (nebo-li kdykoliv chci, někoho ponížím, urazím či napadnu), asertivitu zase jako sobecký přístup (ačkoliv pouze znamená nestydět se vyjádřit svůj názor, i záporný – ale ve vší slušnosti a s úctou k odlišnému postoji druhého).

Své záporné výsledky přináší jiný přístup k výchově dětí. V důsledku prodloužení pracovní doby do pozdních odpoledních hodin a rozvíjení vlastních koníčků netráví rodiny pohromadě tolik času jako dřív – a žádné drahé dárky tento kontakt nenahradí. Mnozí rodiče snižují vztah dětí k autoritám, když negativně přistupují k vychovatelům a učitelům („jaktože ti dala, můj chudáčku, zase pětku“ je pouze slabší odvar toho, že „ta učitelka je kráva“). Navíc se všichni snažíme vychovávat naše děti coby jedinečné osobnosti, které se „ve světě neztratí“ a podporujeme v nich sebemenší známky ambicí. A také jim dovolujeme sledovat akční filmy, v nichž kladný hrdina je vrah, a dovolujeme jim hrát počítačové hry, kde získávají výhody při zabití co největšího počtu nepřátel.

Vadí nám rostoucí agresivita a je v pořádku, když voláme po zpřísnění zákonů a jejich striktním dodržování. Ovšem jestliže skutečně máme zastavit tento dnešní nešvar, zákony nestačí. Musíme s tou změnou začít právě u sebe a u našich dětí. Jak to provést? Především se nevymlouvat, že to nejde a že nevíme jak. Vykřesat ze sebe to nejlepší. S maximálně pozitivním přístupem, jakého jsme schopni. Nevzdávat to. Věřit v lepší budoucnost. Zcela konkrétně pak zdokonalovat naše komunikační schopnosti.

Pro komunikaci je potřeba nejméně dvou lidí, a tak nemůžeme vinu házet pouze na druhé. Možná že čekáme na vstřícnou reakci, ale sami k ní nedáváme podnět. Upřímný úsměv či vhodný vtip přitom leckdy dokáží zlomit ledy. Správná komunikace tvoří základ všeho. Jestliže zvládneme naše komunikační schopnosti zlepšit, nejenže to pomůže našim osobním vztahům, ale celý náš život se díky zdravé sebedůvěře začne odvíjet úspěšněji a v klidnějším tempu.
________________________________________________________________

Asertivita (PhDr. Jan Holeyšovský, http://holy.cz/kontext/asertivita.htm):

Asertivní jednání je velmi vstřícné jednání, jehož cílem je pochopit druhého, porozumět jeho názorům, postojům a potřebám a respektovat je. Zároveň však uchovat respekt k sobě samotnému, k vlastním názorům a potřebám, k vlastním zájmům. Ve svém důsledku je to však víc než způsob jednání - je to způsob myšlení a bez velké nadsázky je to způsob pohledu na svět. Není to žádná věda, je to jen normální, slušné lidské jednání.

Platónova vize demokracie (Hans Joachim Störig, Malé dějiny filozofie):

Především jsou lidé svobodní a celá obec je plna svobody a neomezené volnosti projevu a každý tu smí dělat, co se mu zachce..." "A dokonce tě nikdo nenutí, aby ses v takovém státě podílel na vládě, byť bys k tomu měl sebelepší předpoklady, ani nemusíš poslouchat, když nemáš chuť, ani válčit spolu s ostatními, ani dodržovat mír, když ho dodržují ostatní, pokud ty sám k tomu nemáš chuť. Jak vyhlíží člověk, který odpovídá této ústavě? Jak vychovávat mládež, když všichni lidé jsou stejní a stejně svobodní? Učitel se za těchto poměrů před žáky chvěje a vlichocuje se jim, žáci si ale ze svých učitelů nic nedělají... A vůbec se mladí staví starším na roveň a hledí je předstihnout v řečech i činech; staří se drží s mládeží a snaží se jí vyrovnat bujností vtipu a veselými nápady, aby totiž nevznikl dojem, že jsou nespokojeni anebo panovační. Stud nazývají hloupostí a beztrestně jej zatracují, rozvážnost nazývají nemužností, plísní ji a vyhánějí, uměřenost a domácí řád předvádějí jako slepou a ubohou bytost a vypuzují ji za hranice...Autor: Renata Šindelářová | čtvrtek 6.9.2007 21:09 | karma článku: 16.57 | přečteno: 1344x

Další články blogera

Renata Šindelářová

Obdivuhodný ptačí svět

Víte, jak jsou ptáci inteligentní? Že mají sociální vazby, používají jednoduché nástroje, dokážou vyřešit hlavolam či hrát pexeso? Víte, že mnoho druhů ptáků v posledních letech vymírá?

9.2.2019 v 15:25 | Karma článku: 14.07 | Přečteno: 281 | Diskuse

Renata Šindelářová

Knihy mezi nebem a zemí

Pokud máte rádi knihy, které vás kromě vlastního příběhu donutí k zamyšlení; pokud se zajímáte o věci mezi nebem a zemí, možná vás potěší pár tipů na beletrii tohoto druhu. Některé již určitě znáte...

2.2.2019 v 15:07 | Karma článku: 7.18 | Přečteno: 226 | Diskuse

Renata Šindelářová

Stejně se to sežere

Nejdřív naši andílci ztvrdli na kámen. Chtěly jsme je s dcerou ozdobit (pokorně se omlouvám slovesu ozdobit) bílou polevou – a teď už nevypadají ani jako andílci...

17.12.2018 v 9:22 | Karma článku: 16.89 | Přečteno: 415 | Diskuse

Renata Šindelářová

Shodit ze sebe společenskou obludu

Jak? Jsou různé způsoby, jak to udělat. Můžeme třeba chodit do kostela nebo chytat ryby. Nebo tančit...

17.9.2018 v 19:42 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 253 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ladislav Větvička

Po socialismu internacionalnim a nacionalnim žijeme v socialismu multinacionalnim...

Koncem loňskeho roku jsem stravil přijemne chvile ve společnosti Martiny Kocianove a vysledkem našeho žvatlani je nasledujici rozhovor pro jeji pořad "Kupředu zpatky do minulosti".

22.2.2019 v 11:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 | Diskuse

Pavel Bacík

Co je smyslem života?

Touto otázkou si láme hlavu mnoho mudrců, filozofů i obyčejných lidí. Pro pochopení podstaty je možná potřeba si otázku položit trochu jinak, třeba ..........

22.2.2019 v 11:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 18 | Diskuse

Marika Novotná

Rozlišujete vnitřní a vnější krásu?

Je důležité vědět jakými lidmi se obklopujeme. Zda-li jsou to lidé tací, kteří dají pouze na první dojem, nebo chtějí vědět co je v člověku samotném. S touto otázkou se setkávám já osobně víceméně denně.

22.2.2019 v 10:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse

Libor Chrášťanský

Kdo chce pracovat, tak napravo!

Ve výrobní firmě právě probíhá výběrové řízení na operátory výroby a další pracovní potenciál. Dvacet pozvaných zájemců sedí ve školící místnosti firmy. Přichází tři firemní zástupci, pro tuto záležitost určení.

22.2.2019 v 10:07 | Karma článku: 15.92 | Přečteno: 405 | Diskuse

Michael Laitman

Zánik velké evropské civilizace, č. 1

Evropa prožívá obtížné období: ekonomickou krizi, problém uprchlíků, šíření islámu, oživení fašismu a nacismu – celé toto klubko problémů se odvíjí velkou rychlostí.

22.2.2019 v 8:15 | Karma článku: 16.77 | Přečteno: 728 | Diskuse
Počet článků 53 Celková karma 12.71 Průměrná čtenost 770

Tvůrčí psaní, fotografování, meditace, sport a humor, to jsou atomy mého těla. Mé knihy najdete na: www.literarnistrom.cz.

Najdete na iDNES.cz