Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Panny, matky, mýty

8. 08. 2007 21:23:16
... nebo-li mýty o dvou ženách, jež se vdávaly s panenskou nevinností a prosluly jako výborné matky. Mýty o dvou slavných ženách 20. století, Dianě, princezně z Walesu, a Jacquelin Kennedyové Onassisové, první dámě USA. O obou z nich se traduje pověst královen. Dianě jako "královny lidských srdcí" a Jackie jako "královně Camelotu".
 www.knihy-columbus.cz

Autorem knihy DIANA & JAKCIE - panny, matky, mýty je Jay Mulvaney, autor zabývající se biografií rodiny Kennedyových a držitel ceny Emmy. Hledal spojení i protiklady v povahách, životech i slávě obou zmiňovaných žen. Zabýval se přitom nejen samotnými ženami, ale také jejich rodinami, přáteli a povinnostmi, takže dostáváme kompletní obraz všech společenských vlivů i citových vazeb těchto dvou osobností. Ze srovnání vyplývají až neskutečné shody či podobnosti v životech obou žen a autor skutečným příhodám dodává šmrnc svými vlastními úsudky a poznatky.

DIANA se narodila 1. července 1961 ve znamení Raka a její narození i dětství silně ovlivnil fakt, že její otec, hrabě Johnnie Spencer, si přál místo dcery syna. Zřejmě proto dostala Diana své jméno až po týdnu svého života. Díky podraženému egu převládaly v jejím nitru pocity nejistoty a podceňování, se kterými nahlížela na svět bojácně, až ukřivděně: „Tohle si nezasloužím.“ Ve škole vynikala Diana především ve sportu a ve svém aktivním přístupu v charitativní organizaci školy.

Po svatbě s princem Charlesem se stala princeznou z Walesu a odhalila světu svou citlivou vnitřní krásu, když se mj. stala patronkou prvního britského oddělení s pacienty AIDS - a nejen zde dala najevo svůj soucit a porozumění pro druhé. Stala se ochránkyní slabých a nemocných a svým vstřícným vystupováním zastínila svého muže Charlese. Kdo ji viděl přímo v nemocnici, ten pochopil. Každého z pacientů se dotkla, s každým si popovídala, rozdávala lásku a něhu na každém svém kroku, v každém svém úsměvu a doteku. Po rozvodu se začala věnovat především obětem nášlapných min, čímž se sice postavila proti politice své vlády, ale tvrdila, že ji tato práce naplňuje. Bohužel ji nestihla dokončit, neboť již rok a půl po rozvodu zahynula při autonehodě ve věku 36 let.

JACKIE se narodila 12. července 1929 též ve znamení Raka (zde autor omylně uvádí znamení Lva) a i její život a míru sebevědomí silně ovlivnil její otec, jenže v tom kladném slova smyslu. Miloval svou dceru, kterou podporoval. Díky pochopení moci, kterou může mít nejen nad muži, Jackie pohlížela na svět bojovně: „Tohle si nezaslouží mě.“ Od školních let tíhla Jackie k literatuře a dějinám. Lákaly ji cizí země a tato touha v ní zůstala po zbytek života. Hodně cestovala.

Po svatbě s Johnem Fitzgeraldem Kennedym podporovala svého muže v politické kampani a když se stal prezidentem a ona první dámou, s pevnou vůlí změnila Bílý dům k obrazu svému. Nechala ho zrekonstruovat a vlastními silami sestavila průvodce, jehož prodejem na rekonstrukci vydělala. Podporovala umění, dějiny a literaturu a po smrti svého manžela, J.F. Kennedyho, proslula prohlášením: „Po jeden jasný zářivý okamžik tu byl Camelot... a už nikdy takový nebude!“ Za toto prohlášení si vysloužila přezdívku "královna Camelotu". Později se stala knižní editorkou. Zemřela po nemoci ve věku 65 let.

Co měly obě dámy společné? Pocházely ze vznešených rodin, jejich rodiče měli mezi sebou vysoký věkový rozdíl (12 a 16 let) a obě manželství se nakonec rozpadla. Diana i Jackie dospívaly v rozvedené rodině. Obě milovaly umění a balet. Obě se díky svým manželům staly mediálně sledovanými osobnostmi, ale oblíbenosti u veřejnosti docílily svým vlastním osobitým kouzlem. Jejich manželé, tedy Charles i JFK, zápolili s problematickými vztahy ke svým matkám. Charles i JFK také žili více než do třiceti let hýřivým mládeneckým životem a ani jeden z nich se neženil z lásky. Prakticky až do svatebního dne měli oba milenky – a to se nezměnilo ani po svatbě.

Diana i Jackie se staly vynikajícími matkami, které trvaly na tom, že potřeby Buckinghamského paláce a Bílého domu stojí až na druhém místě za potřebami dětí. Obě díky svému přístupu zásadně změnily pravidla ve výchově, tradující se v jejich rodinách a postaveních. Obě – vědomě či nechtěně - docílily obrovského zájmu o svou osobu u veřejnosti, přičemž tento zájem se ještě zvýšil v momentě, kdy se ocitly bez svých manželů (Jackie po zastřelení JFK a Diana po rozvodu a znovu po smrti).

Co Jackie a Dianu odlišuje? S nevěrou svého manžela se vypořádávaly zcela rozdílně. Zatímco Diana využila médií ve svůj prospěch (což jí Jay Mulvaney vyčítá), Jackie řešila partnerský problém zcela stranou veřejného zájmu. Tento postoj vůči médiím se odráží i v jejich obecnějším náhledu – Jackie, která sama byla novinářkou, se snažila o co největší soukromí, kdežto Diana vyprávěla celý svůj příběh, včetně vlastní nevěry i ponižujících pocitů s bulimií, před kamerou.

Kontrastní odlišnosti: Vzdělání dostala každá z nich takové, které by se lépe hodilo do časů té druhé – Dianino modernější vzdělání postrádalo hlubší kvalitu Jackiina vzdělání. Stejně tak se se zohledněním zvyků své doby vdávaly Jackie příliš „stará“ a Diana příliš mladá. A nakonec Američanka Jackie žila svůj život s anglickou rezervovaností, zatímco Angličanka Diana se projevovala s americkou otevřeností.

Kniha obsahuje tolik zajímavostí, úryvků hovorů a popisů dramaticky životních scén, že kdybych se o nich rozepsala, nakonec bych musela opsat polovinu knihy. Za povšimnutí rozhodně stojí upjaté způsoby Windsorů a nešťastná úmrtí Kennedyů, jež jako by ve svém množství signalizovaly mocnou kletbu – ale i mnoho dalších a dalších okamžiků z biografie obou žen, královny lidských srdcí a královny Camelotu.

 

Článek vyšel i na: www.webmagazin.cz

 

Autor: Renata Šindelářová | středa 8.8.2007 21:23 | karma článku: 10.18 | přečteno: 1327x


Další články blogera

Renata Šindelářová

Shodit ze sebe společenskou obludu

Jak? Jsou různé způsoby, jak to udělat. Můžeme třeba chodit do kostela nebo chytat ryby. Nebo tančit...

17.9.2018 v 19:42 | Karma článku: 6.75 | Přečteno: 215 | Diskuse

Renata Šindelářová

Netrubte, troubové!

Proč bůh vymyslel klakson? Nejspíš proto aby troubové v autech na sebe mohli upozorňovat. Pořád někdo tak strašně spěchá!

11.8.2018 v 14:40 | Karma článku: 19.28 | Přečteno: 594 | Diskuse

Renata Šindelářová

Expozice in vivo

Prý když se chcete zbavit nějaké fobie, jedna z metod, jak s ní zamávat, je úmyslně se vystavit právě té situaci, které se tak obáváte. Expozice in vivo, nazývají to odborníci. Tak jsem si to tedy na vlastní kůži vyzkoušela.

10.7.2018 v 17:12 | Karma článku: 7.65 | Přečteno: 178 | Diskuse

Renata Šindelářová

Fuerteventurské pobřeží

Dlouhé písčité pláže, zářící slunce a neustále funící vítr, to je typická Fuerteventura. V květnu nádherně poloprázdná, i když o to chladnější. Nevadí, na výlet kolem pobřeží nám alespoň zapózují i mraky.

19.6.2018 v 17:31 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 324 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Veřejné setkání na podporu čínských křesťanů – 14. října 2018 v Praze

Milí bratři, milé sestry, milí přátelé, posíláme vám pozvání na Veřejné setkání na podporu čínských křesťanů, kteří v České republice již druhým rokem žádají o azyl z důvodu svého pronásledování.

21.9.2018 v 20:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 |

Jaroslav Polák

Etické závazky superhrdinů… a potažmo i nás samých

Herec a popularizátor filosofie Oliver Thorn si v jednom z videí na Philosophy Tube klade sugestivní otázku Who should Superman save? Neumírá v příbězích u Supermanovi až příliš mnoho lidí zbytečně v důsledku jeho nečinnosti?

21.9.2018 v 12:27 | Karma článku: 9.24 | Přečteno: 207 | Diskuse

Karel Sýkora

Démas a tento svět

Démas je bratr, kterého zmiňuje apoštol Pavel v Novém zákoně, kde se objevuje v době Pavlovy služby a je zmíněn na třech místech biblického textu.

21.9.2018 v 8:58 | Karma článku: 6.98 | Přečteno: 102 |

Jakub Beznoska

Konec bezvýznamných anket v Čechách..

Tak nám zrušili Slavíka... A před Slavíkem zanikla i anketa Týtý.. A před Týtý skončilo mnoho a mnoho jiných anket a soutěží.. A přesto svět stojí dál.

21.9.2018 v 0:01 | Karma článku: 24.45 | Přečteno: 633 | Diskuse

Karel Sýkora

Iggy Pop – The Passenger

Iggy Pop, vlastním jménem James Newell Osterberg, Jr. je americký punkrockový zpěvák a občasný herec (Kafe a cigára).

20.9.2018 v 7:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 |
Počet článků 50 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 791

Tvůrčí psaní, fotografování, meditace, sport a humor, to jsou atomy mého těla. Bity svého webu shromažďuji na www.literarnistrom.cz, ev. na oblíbeném ksichtovníku.

Najdete na iDNES.cz